Cross Country The List

“The List”

2021

State Participants
Boys’

Joe Adams (48)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Joe Adams (G.P.A. = 3.971)

NEW Media Inc. All-Region Cross County Team
Joe Adams – Male Runner of the Year

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Hannah Ludemann (16), Brooke Hodkiewicz (19), Hailey Delzer (21)

Boys’
Joe Adams (4), Ben Adams (9), Grant Yuma (22)

 

2020

W.I.A.A. Division II Sectional Qualifier

Hannah Ludemann (21)

Joe Adams (9)

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Hannah Ludemann (11)

Boys’
Joe Adams (4)

 

2019

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Autumn Canavera (15), Carleigh Kaczmarek (17)

Boys’
Joe Adams (16)

 

2018

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Autumn Canavera (11)

Boys’
Brody Schindel (12)

 

2017
State Participants
Boys’
Brody Schindel (109)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Brody Schindel (G.P.A. = 3.615)

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Autumn Canavera (12)

Boys’
Brody Schindel (2), Noah Kokko-Ludemann (8), Justan Konitzer (9),

Brendan Konitzer (19), Jared Van Haren (24)

 

2016
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 9th
State Participants
Boys’
Evan Konitzer (29), Noah Kokko-Ludemann (72), Justan Konitzer (94), Brody Schindel (100),
Evan Roberts (104), Aaron Kurth (133), Mitchell Barrett (146)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.4754
Mitchell Barrett, Evan Konitzer, Aaron Kurth, Noah Kokko-Ludemann
Justan Konitzer, Brody Schindel, Evan Roberts

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Aaron Kurth (G.P.A. = 3.587), Noah Kokko-Ludemann (G.P.A. = 4.00), Brody Schindel (G.P.A. = 3.667)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Evan Konitzer – 1st Team, Noah Kokko-Ludemann – Honorable Mention

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Runner-up
North Eastern Conference – All Conference
Boys’
Evan Konitzer (3), Noah Kokko-Ludemann (9), Brody Schindel (13),

Evan Roberts (15), Aaron Kurth (18), Justan Konitzer (20)

 

2015
State Participants
Girls’
Bailey Wolf (45)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Bailey Wolf – 2nd Team, Evan Konitzer – Honorable Mention

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Bailey Wolf (G.P.A. = 3.876)

North Eastern Conference – All Conference
Girls’
Bailey Wolf (6), Ashley Keuken (24)
Boys’
Evan Konitzer (7), Noah Kokko-Ludemann (14), Justan Konitzer (19)

 

2014
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 14th
State Participants
Girls’
Bailey Wolf (85)
Boys’
Mike Friedman (41), Liam Spillane (110), Michael Fifield (111), Evan Konitzer (123),
Justan Konitzer (125), Luke Vrooman (132), Noah Kokko-Ludemann (139)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Bailey Wolf – Honorable Mention, Mike Friedman – 1st Team,
Michael Fifield – Honorable Mention, Liam Spillane – Honorable Mention

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.716
Michael Fifield, Mike Friedman, Liam Spillane, Luke Vrooman,
Evan Konitzer, Noah Kokko-Ludemann, Justan Konitzer

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Bailey Wolf (G.P.A. = 3.862), Mike Friedman (G.P.A. = 3.743), Liam Spillane (G.P.A. = 3.653)
Luke Vrooman (G.P.A. = 3.851), Noah Kokko-Ludemann (G.P.A. = 4.00)

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Runner-up
Boys’ Bay Conference Champions
Bay Conference – All Conference
Girls’
Bailey Wolf (3)
Boys’
Mike Friedman (2), Michael Fifield (7), Evan Konitzer (11), Liam Spillane (12),

Justan Konitzer (15), Luke Vrooman (18)

 

2013
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 11th
State Participants
Girls’
Bailey Wolf (55)
Boys’
Liam Spillane (65), Evan Konitzer (72), James Malcheski (89), Alex Young (109), Michael Fifield (110),
Evan Sigmund (121), Hunter Reed (140), Mike Friedman (DNS)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Bailey Wolf – Honorable Mention, Mike Friedman – 1st Team,
James Malcheski – Honorable Mention, Liam Spillane – Honorable Mention

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.661
James Malcheski, Hunter Reed, Alex Young, Michael Fifield, Liam Spillane, Evan Sigmund, Evan Konitzer

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Bailey Wolf (G.P.A. = 3.882), James Malcheski (G.P.A. = 4.00), Hunter Reed (G.P.A. = 3.937)
Liam Spillane (G.P.A. = 3.687), Evan Sigmund (G.P.A. = 3.646)

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Runner-up
Boys’ Bay Conference Champions
Bay Conference – All Conference
Girls’
Bailey Wolf (8)
Boys’
Mike Friedman (2), Liam Spillane (6), James Malcheski (9), Alex Young (12), Michael Fifield (19)

 

2012
State Participants
Girls’
Bailey Wolf (38)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Bailey Wolf – 2nd Team, Mitch Friedman – Honorable Mention, Mike Friedman – Honorable Mention

Boys’ Bay Conference Champions
Bay Conference – All Conference
Girls’
Bailey Wolf (3)
Boys’
Mike Friedman (3), Mitch Friedman (11), James Malcheski (14), Alex Young (16), Liam Spillane (18)

 

2011
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 8th
State Participants
Boys’
Weston Brusky (9), Jon Dausey (38), Mike Friedman (43), Liam Spillane (104),
James Malcheski (115), Alex Young (121), Logan Konitzer (144)

All State Selections
Weston Brusky (2nd Team)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Weston Brusky – 1st Team, Jon Dausey – 2nd Team, Mike Friedman – Honorable Mention

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.64
Weston Brusky, Jon Dausey, Logan Konitzer, James Malcheski, Alex Young, Mike Friedman, Liam Spillane

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
James Malcheski (G.P.A. = 4.00), Mike Friedman (G.P.A. = 3.96), Liam Spillane (G.P.A. = 3.67)

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Champions
Boys’ Bay Conference Champions
Bay Conference – All Conference
Girls’
Deanna Cahoon-Draus (24)
Boys’
Weston Brusky (2), Jon Dausey (3), Mike Friedman (5), Alex Young (18), Liam Spillane (20),

James Malcheski (21)

 

2010
State Participants
Boys’
Weston Brusky (58)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Weston Brusky – 1st Team, Jon Dausey – Honorable Mention

Bay Conference – All Conference
Girls’
Deanna Cahoon-Draus (14)
Boys’
Weston Brusky (2), Jon Dausey (3), Mitchell Friedman (13), Zach Witt (16)

 

2009
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 4th
State Participants
Girls’
Haylee Lucht (25)
Boys’
Weston Brusky (32), Jon Dausey (35), Derek Kozak (58), Cullan Morrissey (64),
Joel Koppa (97), Zach Witt (145), Bryce Iverson (150)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Haylee Lucht – 1st Team, Weston Brusky – 1st Team, Jon Dausey – Honorable Mention,
Derek Kozak – Honorable Mention, Cullan Morrissey – Honorable Mention

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.60
Bryce Iverson, Joel Koppa, Derek Kozak, Cullan Morrissey, Zach Witt, Weston Brusky, Jon Dausey

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Haylee Lucht (G.P.A. = 3.965), Bryce Iverson (G.P.A. = 3.910)
Joel Koppa (G.P.A. = 3.849), Cullan Morrissey (G.P.A. = 3.636)

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Champions
Bay Conference – All Conference
Girls’
Haylee Lucht (3)
Boys’
Derek Kozak (4), Jon Dausey (5), Cullan Morrissey (8), Joel Koppa (21), Weston Brusky (22)

 

2008
State Participants
Girls’
Haylee Lucht (16)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Haylee Lucht – 1st Team

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Haylee Lucht (G.P.A. = 3.961)

Bay Conference – All Conference
Girls’
Haylee Lucht (2)
Boys’
Derek Kozak (10), Cullan Morrissey (12), Weston Brusky (17), Jon Dausey (22)

 

2007
State Participants
Girls’
Haylee Lucht (37)
Boys’
Nate Stymiest (9)

All State Selections
Nate Stymiest (2nd Team)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Haylee Lucht (G.P.A. = 3.982)

Wisconsin Cross Country Coaches Association District 2 Boys Runner of the Year
Nate Stymiest

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Nate Stymiest – Boys Runner of the Year (1st Team), Cullan Morrissey – Honorable Mention
Joel Koppa – Honorable Mention, Haylee Lucht – Honorable Mention

Bay Conference – All Conference
Girls’
Haylee Lucht (6)
Boys’
Nate Stymiest (3), Cullan Morrissey (11), Derek Kozak (14), Joel Koppa (23), Brad Beaumier (24)

 

2006
State Participants
Girls’
Haylee Lucht (53)
Boys’
Nate Stymiest (51)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Haylee Lucht (G.P.A. = 3.83)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Nate Stymiest – Honorable Mention, Haylee Lucht – Honorable Mention

Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Haylee Lucht (2), Whitney Olson (14), Alisha Cook (17)
Boys’
Nate Stymiest (1), Brad Beaumier (20)

Valley 8 Conference Male Runner of the Year
Nate Stymiest

 

2005
State Participants
Boys’
Scott Evenstad (120)

Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Kim Beaumier(4), Alisha Cook (10), Ashley Hoffman (11), Ashley Christensen (20)
Boys’
Chase Rost (11), Brady Stymiest (18), Dirk Coopman (20)

 

2004
State Participants
Boys’
Doug Hobyan (36)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Doug Hobyan (G.P.A. = 3.718)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Doug Hobyan – Honorable Mention

Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Ashley Christensen (7), Alisha Cook (10), Charity Cook (13), Kim Beaumier (14)
Boys’
Doug Hobyan (1), Scott Evenstad (5)

Valley 8 Conference Male Runner of the Year
Doug Hobyan

 

2003
State Participants
Girls’
Charity Cook (41)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Charity Cook (G.P.A. = 3.979)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Charity Cook – Honorable Mention

Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Charity Cook (3), Ashley Graef (13), Ashley Christensen (14)
Boys’
Alex Bahrke (10), Doug Hobyan (19)

 

2002
State Participants
Girls’
Amanda Beaumier (47)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Amanda Beaumier – Honorable Mention

Boys’ Valley 8 Conference Champions
Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Amanda Beaumier (7), Shelley Fabry (8), Jenny Konitzer (10), Kim Fabry (14)
Boys’
Doug Hobyan (5), Alex Bahrke (12), Jordan Stewart (14), Craig Lemmen (15), Bryan Wolf (21)

 

2001
Girls’ W.I.A.A. Division II State – 6th
State Participants
Girls’
Amanda Cook (21), Shelley Fabry (75), Amanda Beaumier (80), Jenny Konitzer (84),
Lacy Holtz (99), Melissa Fabry (124), Kelly McCourt (130)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Combined Top Five G.P.A. = 3.40
Amanda Cook, Melissa Fabry, Kelly McCourt, Amanda Beaumier, Shelley Fabry, Lacy Holtz, Jenny Konitzer

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Jenny Konitzer (G.P.A. = 3.969)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Amanda Cook – 1st Team

Girls’ W.I.A.A. Division II Sectional Runner-up
Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Shelley Fabry (10), Amanda Beaumier (11), Jenny Konitzer (12), Lacy Holtz (20), Amanda Cook (HM)
Boys’
Tom King (7), Doug Hobyan (8), Cort Bryant (13), Alex Bahrke (17), Jordan Stewart (21)

 

2000
Girls’ W.I.A.A. Division II State – 7th
State Participants
Girls’
Trina Hobyan (12), Amanda Cook (45), Shelley Fabry (65), Katrina Fabry (90),
Amanda Beaumier (91), Melissa Fabry (123), Katie Cook (127)

Wisconsin Cross Country Coaches Association Academic All State Award
Trina Hobyan (G.P.A. = 3.75)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Trina Hobyan – 1st Team, Amanda Cook – Honorable Mention

Girls’ W.I.A.A. Division II Sectional Champions
Girls’ Valley 8 Conference Champions
Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Trina Hobyan (1), Amanda Cook (3), Shelley Fabry (6), Amanda Beaumier (8), Katrina Fabry (10), Melissa Fabry (11)
Boys’
Justin Marquardt (4), Cort Bryant (21)

Valley 8 Conference Female Runner of the Year
Trina Hobyan

 

1999
Girls’ W.I.A.A. Division II State – 1st
State Participants
Girls’
Trina Hobyan (3), Tiffany Birr (5), Amanda Cook (7), Tammy Birr (9),
Amanda Beaumier (73), Shelley Fabry (80), Katie Cook (103)

All State Selections
Trina Hobyan (1st Team), Tiffany Birr (3rd Team), Amanda Cook (Honorable Mention)

Green Bay Press-Gazette All-Area Cross Country Team
Trina Hobyan – 1st Team, Tiffany Birr – 1st Team
Amanda Cook – Honorable Mention, Tammy Birr – Honorable Mention

Girls’ W.I.A.A. Division II Sectional Champions
Girls’ Valley 8 Conference Champions
Valley 8 Conference – All Conference
Girls’
Tammy Birr (1), Trina Hobyan (2), Amanda Cook (3), Tiffany Birr (4), Shelley Fabry (15)
Boys’
Justin Marquart (10), David Lemler (12), Keith Trudell (14), Ross Reidinger (18), Andy Wolf (21)

Valley 8 Conference Female Runner of the Year
Tammy Birr

 

1998
State Participants
Girls’
Trina Hobyan (7), Amanda Cook (38)
Boys’
Jaramey Plager (54)

Packerland Conference – All Conference
Girls’
Trina Hobyan (1), Amanda Cook (2), Tiffany Birr (4)
Boys’
Jaramey Plager (10)

 

1997
Boys’ W.I.A.A. Division II State – 11th
State Participants
Boys’
J.R. Miller (54), Jaramey Plager (62), Joe Devine (79), Corey Kopke (80),
Kevin Wolf (82), Harley Kasper (86), Andy Wolf (94)

Boys’ W.I.A.A. Division II Sectional Runner-up
Boys’ Packerland Conference Champions
Packerland Conference – All Conference
Boys’
J.R. Miller (2), Joe Devine (3), Kevin Wolf (5), Harley Kasper (7), Corey Kopke (11)

 

1996
State Participants
Boys’
J. R. Miller (24)

Packerland Conference – All Conference
Girls’
Cristy Amensen (5)
Boys’
J.R. Miller (1), Joe Devine (2)

 

1995
State Participants
Girls’
Cristy Amensen (38)

Packerland Conference – All Conference
Girls’
Cristy Amensen (7)
Boys’
J.R. Miller (2), Joe Devine (8)

 

1994
Packerland Conference – All Conference
Girls’
Cristy Amensen (9)
Boys’
Aaron Lehmkuhl (5)

 

1993
Packerland Conference – All Conference
Girls’
Cristy Amensen (12)
Boys’
Aaron Lehmkuhl (4), Paul Magnin (10)

 

1992
Packerland Conference – All Conference
Boys’
Aaron Lehmkuhl (3)

 

1988
Packerland Conference – All Conference
Boys’
Todd Kulow (6)

 

1987
State Participants
Boys’
Todd Kulow (27)

Packerland Conference – All Conference
Boys’
Todd Kulow (5)

 

1985
First Cross Country Team at Oconto Falls High School
Team Members
Dawn Liptak (Jr.), Sarah Zietlow (Sr.), Todd Kulow (Fr.), Greg Senn (Fr.), Brian Maas (Jr.),
Ryan VanHaren (So.), Andy Stenz (So.), Andy Trudell (So.), Tony Prue (Jr.), Tom Greve (Jr.),
Bill Fieck (Sr.), Perron Nicholas (Sr.), Tim Konitzer (Sr.), Dan Bredeson (Sr.), Mr. Jajtner (Coach)